czwartek, 7 czerwca 2012

Ferran Adria


Start Up Chile daje możliwość spotkania różnych ciekawych ludzi. Nie przypuszczałam, że jednym z nich będzie Ferran Adria  nazywany Salvadorem Dali sztuk kulinarnych.
Wielki eksperymentator i najbardziej kreatywny szef kuchni, wirtuoz jedzenia, artysta i wizjoner.
Od 2011 roku jeździ po świecie i bierze udział w spotkaniach w największych miastach, opowiada o swoich planach, historii El Bulli, zmienia perspektywę na kuchnię a przede wszystkim zaraża swoją charyzmą.
Jednym z nowych pomysłów Adrii jest założenie fundacji i otwarcie instytutu, zebranie wszystkich przepisów i stworzenie  "Bullipedii"- kulinarnej wikipedii opartej na 25 latach pracy Ferrana Adrii.
Jestem bardzo ciekawa jak będzie w praktyce wyglądało działanie Instytutu, który w swoim założeniu ma być ośrodkiem kreatywności i innowacyjności, miejscem wymiany myśli,
 Nie obraziłabym się, na możliwość pracy tam...
To czego Adria nie lubi to monotonia dlatego El Bulli znowu została zamknięta i wraca w 2014 roku  w w nowej odsłonie. Oczywiście tajemnicą jest jak będzie wyglądało jej funkcjonowanie. Nie spodziewam się, żebym miała kiedykolwiek możliwość skosztowania dzieł z El Bulli ale....kto wie?

A tu więcej moich zdjęć ze spotkania z Ferranem Adrią
http://www.flickr.com/photos/gogaart/sets/72157630069051956/

Brak komentarzy: