piątek, 28 grudnia 2007

Domowe przepisy na przeziębienie

Zima zwiększa zapotrzebowanie na domowe leki przeciwko przeziębieniom. Ile domów tyle metod leczenia. Pomyślałam, że warto zebrać je by móc stosować hurtowo.
1.Herbata z sokiem malinowym( ale rpawdzimym sokiem a nei syropem ze sklepu- nawet te o swojsko brzmiących nazwach są syropami a nie prawdziwymi sokami.
2.Herbata z cytryną i miodem, suszonymi malinami, wódką, whisky, gożdzikami. Może być czarna. Ja preferuję zwykłą senchę.
3.kogel-mogel. Wersja dziecięca tylko jajko i cukier - taka bardziej dorosla- wzbogacona sppirytusem lub whiskey.
4.Grzane wino - z cynamonem, miodem, goździkami, rodzynkami, migadałami, cząstkami pomarańczy...mniammm rozmarzyłam się...
5.Zwykła cytryna z cukrem - wykręca usta ale rzeczywiście pomagana gardło( tu powinna odezwać się moja mama - z jakimś " a nie mówiłam:)
6. Syrop czosnkowy Babci Tosi. Najgorsze lekarstwo jakie znam. Już wolę ból gardła i gorączkę niż picie tego specyfiku. Podobno pomaga ale, żeby tak się stało trzeba jeszcze uwierzyć w działanie tego leku.Ja nie wierzę.
7.Rzucie aloesu- to z kolei przepis Babci Ani. Smak gałązek aloesu jest bardzo delikatny. Podobno pomagają na gardło- ja to pamiętam tylko jako coś smacznego.
8.Mamałyga ze śmietaną i kasza manna z sokiem malinowym.Teraz się wszyscy oburzą,że nie są to potrawy lecznicze. Może i nie są ale mnie leczyły. Kojarzą mi się z dizeciństwem i przeziębieniami.
9.Najswieższy wynalazek leczniczy. Drink na bazie czerwonego jasia wędrowniczka - poelcany przez znawców tegoż trunku. Kieliszek whiskey, kieliszek śmietanki 30%, trochę miodu i lód. Wymieszać dokładnie i pić. Uwaga! Zabójczy- może nawet bardziej niż grzaniec ale działa.
10.Adwokat domowej produkcji.Tajna receptura mojego męża w połączeniu ze swieżymi jajkami(dostawa przemyska:) leczy gardło przez cały rok. Idealny do lodów.Niestety szybko mi się przejadł. Po roku przerwy zatęskniłam za kieliszkiem- oczywiście jako lekarstwo.
Jak tylko przypomnę sobie jakieś inne lecznicze przepisy uzupełnię bazę.

Brak komentarzy: